Práce s levorukými hráči a jejich zařazení do týmu

Máte v týmu nějaké leváky?
Zohledňujete při tréninku, že hází druhou rukou?
Přemýšleli jste někdy, jaké výhody a nevýhody to jim a jejich týmu přináší?

Pokud máte v týmu leváka, možná jste nad podobnými otázkami přemýšleli. Zdánlivě se může zdát, že přece o nic nejde, prostě “místo backhandu hází forehand a naopak”. Pravdou ovšem je, že mezi těmito dvěma hody jsou drobné rozdíly a pokud je spoluhráči nebudou vnímat, mohou vznikat třecí plochy. A pokud není dotyčný levák dostatečně zkušený, sám si jich nevšimne.

Určitě není potřeba pro leváky vymýšlet speciální drily nebo s nimi pracovat jinak než s jinými hráči. Je to jen další atribut, o kterém byste měli u svých hráčů vědět. Stejně jako jejich věk, zdravotní problémy, další zájmy kromě frisbee atd. Jde spíš o detaily v rámci drilů.

Práce s leváky – nováčky

Za sebe doporučuji si každého nováčka vzít na prvním tréninku stranou a prostě si s ním 10 minut zaházet. Během této chvilky se dá zjistit mnoho věcí, např. je-li pravák nebo levák, jaké má chytací instinkty, lenost, šikovnost… Mimo jiné si z něj také vytáhnete potřebné informace – jak se k vám dostal, jaká je šance, že vydrží atd. To je ovšem téma na jinou kapitolu. Zůstaneme u zjištění, že nám do týmu přišel levoruký nováček.

Úplný základ je levákům vysvětlit, že se nemohou orientovat podle praváků. Pokud jim neřeknete včas, že musí pivotovat naopak, házet opačné hody atd., mohou si zažívat špatné návyky a zbytečně se trápit.
Představte si klasického angela. Náš levoruký nováček zmateně kouká, co se děje a nakonec se pokusí zkopírovat to, co udělal jeho pravoruký spoluhráč před ním. Ten hodil backhand venkem drilu. Nováček zpravidla nezkopíruje směr pivotu a nehodí intuitivně forehand, ale napivotuje na insidový backhand. Ten se mu s největší pravděpodobností nepodaří. Nováček je frustrovaný a to je přesný opak toho, co na prvním tréninku chceme.

To je jen malý příklad toho, kde se mohou u leváků při tréninku vyskytnout zádrhely. V podstatě lze na každém drilu najít malé rozdíly, které je dobré levákům zmínit. A nejen levákům – ve chvíli, kdy do drilů zapojujete markery, je dobré na levoruké házeče myslet.

Tipy pro pokročilejší levoruké hráče

Zde bych rád zmínil 2 věci. Především tlačte své levoruké hráče, ať se naučí perfektně házet, apelujte na rychlost odhozu. I když se situace pomalu mění, pořád narážím na hráče, kteří mě brání jako praváka. V takových situacích je samozřejmě správná chvíle na dlouhý hod nebo větší break. V jakémkoliv zápase, jednoduchém i vyrovnaném, chcete skórovat tak jednoduše, jak to jen jde. A pokud dá soupeř vašemu levorukému hráči eso do ruky, musí být házečsky vybavený toho využít.

Zadruhé donuťte své nabíhače zamyslet se nad tím, jaký je rozdíl v nabíhání pravákovi a levákovi. Zde je potřeba si uvědomit rozdíl mezi backhandem a forehandem – forehand má zpravidla rychlejší odhoz, ale kratší pivot, je těžší jím hodit inside, hůř se hází proti větru atd. Pokud tyto malé rozdíly nebudou nabíhači vnímat, budou např. očekávat rychlý průstřel forehandem a tím budou mít špatný timing na pomalejší backhand, promrhají v lepším případě náběh, v horším případě si říkají o turnover. To lze aplikovat na každý breakový hod. Stejně tak se může lišit náběh na dlouhou na forehand a na backhand, obzvlášť když fouká. A takových rozdílných situací lze najít spoustu. Naopak pokud si tyto detaily jako tým uvědomíte, dokážete naplnit potenciál levorukých házečů a budete o poznání nepříjemnější soupeř.

Určitě by se na toto téma dalo psát dál, mým cílem ale není prozradit všechny “triky” pro leváky, nýbrž toto téma trošku otevřít. Pokud byste měli na toto téma dotazy, neváhejte napsat je do komentářů, rádi je zodpovíme.

Závěrem trenérům doporučuji přečíst si práci, která vznikla jako závěrečná práce pro splnění podmínek trenérské licence III. třídy a také se zabývá výhodami a nevýhodami levorukých házečů. Buď ke stažení na těchto stránkách nebo ve sdílené složce ČAU.

Líbil se vám tento článek? Dozvěděli jste se něco nového? Nebo je něco s čím nesouhlasíte? Je jiné téma, které by vás zajímalo? Čekáme na vaše komentáře!

10.3.2021 napsal Lipi