Revolver – Historie a trenérské osobnosti

Článek vznikal jako malé představení týmu, první část k pochopení souvislostí okolo týmu, do kterého na jaře roku 2012 Davide Morri přijel na tryouty. Během psaní se text rozrostl, snad se nebudete nudit. Další části se budou zabývat obdobími, kterými si tým prošel a Davideho zkušenostmi a zážitky, kterých má spoustu a rád je osobitě vypráví.

Revolver z Kalifornie je většině fanoušků Ultimate frisbee známý. V minulé dekádě (2010-2020) vyhrál opakovaně celou řadu velkých turnajů, od USA Nationals přes WUGC po WUCC. Co je přivedlo na vrchol? Jak to, že na něm zůstali tak dlouho? A jak si program z Bay Area bude vést po pandemii? Na tyto ale i další otázky se pokusíme najít odpovědi v textu.

Protože se jedná o celkem obsáhlý text a chceme vám nabídnout přehled všech dostupných podkladů, bude se v textech nacházet celá řada odkazů na další články, analýzy nebo celé zápasy. Všechny jsme samozřejmě neviděli, ale budeme rádi, když si nějaký pustíte. Tolik k úvodu a nyní si tým blíže představíme.

Historie

Mezi předními americkými týmy je Revolver jedním z nejmladších. V roce 2006 se trojice hráčů Nick Handler, Chris McManus a Marc Weinberger rozhodla založit nový tým v San Fransiscu. V té době byl nejlepším mužským týmem z jihozápadu Spojených států Jam ze stejného města. V prvním roce rozšířili řady Revolveru hráči, kteří stále chtěli hrát, ale z různých důvodů neprošli tryouty (výběry) do Jamu. Mezi nimi i například Mike Payne, o kterém bude dále řeč. Přestože se tým zformoval až na jaře roku 2006, ten samý rok se dokázal kvalifikovat ze silného regionu až na Nationals. Již první sezóna ukázala, že přístup a principy nově vzniklého týmu jsou správnou cestou.

Jedním z hlavních principů Revolveru jsou slova schovaná pod zkratkou IHD. Intensity, Humility, Discipline. Blíže si tyto principy popíšeme v jednom z příštích dílů. Další důležitou součástí je dlouhodobá práce s mladými hráči, na které si Revolver zakládá. Chtějí být místem pro mladé, kterým pomohou stát se výbornými hráči a lidmi. Každý hráč v týmu má svou roli a Revolver chce, aby hráči své role zvládali co nejlépe a věřili, že ostatní budou dělat to samé. Podobně smýšlí asi velké množství týmů, co Revolver ale dělá jinak je, že tyto principy přímo pojmenovává a veřejně je dává na odiv. Například na svých stránkách. Jeden princip, který si drží dodnes, je to, že se nesoustředí ani nemluví o vítězství. Přitom je to nejúspěšnější tým, který za patnáct let své historie vyhrál všechny velké turnaje.

Jedním ze symbolů Revolver je logo měsíce, který vysvětluje tým takto: staří hráči odejdou a mladí přijdou, postupně stárnou, zatímco přicházejí nový hráči, kteří zestárnou zatímco…

Trenérské osobnosti

Velký tým bez nehrajícího trenéra nemá příliš velkou šanci na úspěch. Ve všech velkých týmových sportech čítá trenérský tým hned několik lidí. U Revolveru byl prvním nehrajícím trenérem zakládající člen Chris McManus v roce 2009. Další sezónu, 2010, tým neměl nehrajícího trenéra. Od roku 2011 do současnosti měl každou sezonu tým nehrajícího trenéra nebo dokonce dva. Níže jsou představeny dvě velké trenérské osobnosti, které tým vedli. Molica Anderson je současnou hlavní koučkou.

Mike Payne

Do týmu se přidal poté, co nebyl přijat do Jamu. Vedl Revolver jako kapitán ve velmi úspěšném roce 2010 a poté ukončil svou bohatou kariéru. Jako hráč dokázal dvakrát vyhrát americké univerzitní mistrovství, jednou i Nationals. Po uzavření hráčské kariéry se na chvilku z Revolveru vytratil, věnoval se rozvoji USA Ultimate. Vrátil se v roce 2013 a trénoval tým do konce sezóny 2018.

Kapitán tehdejšího týmu, Robbie Cahill, o něm řekl: „Vymyslel opravdový týmový koncept, dokázal přimět všechny hráče, aby se do týmu zapojili a nastavil správně principy (často opakované IHD). Pomohl také řídit hodnoty rozvoje týmu. Revolver staví na zkušenostech svých veteránů, ale u toho rozvíjí talenty, někdy nazývané “projekty”. Jedním z projektů byl například i Ashlin Joye (dnes považovaný za jednoho z nejlepších házečů, který kdy hrál pozn. redakce).“ Dále dodává, že Revolver rozhodně nebyl prvním týmem, který se takto choval, co je ale skutečně oddělilo, bylo pevné odhodlání dodržovat a realizovat tento plán.

Druhým největším odkazem Payna je rekrutování nových hráčů. Jelikož sám chodil a pár let trénoval Stanfordskou univerzitu, dokázal přitáhnout k týmu spoustu šikovných a mladých hráčů. Největší rekrut (i doslova) však dorazil z Colorada. Byl to právě Payne, kdo přesvědčil Beua Kittredge, aby hrál za Revolver. Při trénování se hodně věnoval individuálnímu rozvoji jednotlivých hráčů. Pomáhal je tím připravovat na role, které poté hráli na hřišti.

Dnes je Mike stále aktivní i na velké scéně. V minulé sezóně totiž trénoval tým Rhino z Portlandu. Ten prohrál v semifinále proti pozdějšímu vítězi, Ring of Fire. Jisté je, že už na příští sezonu spřádá plány a určitě o něm ještě uslyšíme.

Alex Ghesquiere

Opět velká osobnost, která vedla tým nejdříve jako kapitán a po sezóně 2010 i jako trenér. Jeho rodina pochází z Belgie, přesto je jeho přezdívka Dutchy. Dutch (holandsky) ale neumí, pouze vlámsky. K Ultimate se poprvé dostal v roce 1993, v letech 2002-2005 hrál za známý bostonský tým Death or Glory. Poté jednu sezonu za Jam a další 3 roky za Revolver. V roce 2011 a 2012 vedl Revolver jako hlavní trenér. Na klubové scéně od roku 2013 trénuje ženský tým DC Scandal (2x titul z Nationals).

Velké úspěchy přinesl ale také americkému národnímu týmu. Ten vedl v roce 2013 na vítězných World Games. V Londýně, na posledním WUGC, byl hlavním trenérem mužské reprezentace. Tu měl vést i v roce 2020. Loni na podzim odstoupil z pozice trenéra mužské reprezentace i trenéra výběru na WG. Dle jeho slov mu nebude chybět výběrový proces hráčů, během kterého musel oznámit smutnou zprávu desítkám velmi nadaných a skvělých hráčů.

Alex byl součástí twitterového projektu @BeingUlti, kde odpovídal na celou řadu dotazů. Jeden z nich mířil na jeho největší porážku a odpověděl po svém: „If you played with confidence, intensity, enjoyment, and fully invested on the field – you may be heartbroken but not dissatisfied. The only way you’ll have an answer to “your worst loss” is to fall short of full commitment.“

Molica Anderson

Současná hlavní koučka je okolo týmu již nějakou dobu. Poprvé s týmem absolvovala sezónu v roce 2014, kdy se tým představil mimo jiné i v Evropě na WUCC. Od té doby spolupracovala s dalšími bývalými hráči z Revolveru a podílela se na vedení týmu, na starosti měla zejména fyzickou a psychickou přípravu. Rok 2019 byl pro ni prvním rokem v pozici hlavní koučky.

Společně s Cody Millsem spolu vedli tým v loňské sezóně. Přitom každý z nich má odlišnou roli. Molica se soustředí na hráčský rozvoj, dostává se jí chvály, že dokáže tým připravit po emoční a mentální stránce na těžké zápasy. Což se v posledních sezónách ukázalo jako velice důležité, protože Revolver měl mladší tým než kdy dřív. Cody na druhou stranu využívá analytické dovednosti k in-game rozhodnutím, které pomáhají týmu zvítězit ve vypjatých zápasech. I na tomto příkladu můžeme vidět, jak jsou nehrající trenéři a pečlivé rozdělení jejich rolí důležité pro konečný úspěch týmu.

Co nás čeká příště?

Společně zmapujeme turnaje z dvou čtyřletých období, tedy od vzniku týmu 2006 do roku 2010 a poté další čtyři roky do roku 2014. Nebudou chybět odkazy na velké zápasy z turnajů a nejednoho čtenáře určitě překvapí čtvrtfinále z WUCC 2014, v hlavní roli Revolver a londýnský Clapham.